Mehe uuringud

Mehe viljakuse diagnostikas omab kõige suuremat tähtsust seemnerakkude analüüs, mille käigus hinnatakse seemnerakkude arvukust, liikuvust ning väliskuju ehk morfoloogiat. Mehe viljakuse hindamisel on olulisel kohal hormoonalanalüüsid ning välistada tuleb ka sugulisel teel levivate haiguste esinemine.

Viljatuse põhjuste geneetilised uuringud on viimasel ajal kiirelt arenenud. Geeni- ja kromosoomimutatsioonid võivad põhjustada nii naise kui ka mehe viljatust.

Mehe uuringud
seemnerakud

Olulisemad mehepoolsed viljatuse põhjused

Seemnerakkude arvu ja kvaliteedi halvenemine

Levinumateks mehe viljatuse põhjusteks on kroonilised suguteede põletikud, munandiveeni laiendid, hormonaalsed häired ja stressirohke elustiil. Mõjutajateks on ka mehe üldine tervislik seisund: kroonilised haigused, tugevatoimeliste ravimite tarbimise vajadus ja närvisüsteemi kahjustused. Meeste puhul tulevad enam arvesse ka sellised tegurid nagu toksilised ained ja kiirguskahjustus. Loomulikult mõjutab meeste viljakust ka elustiil: alkoholi, tubaka ja anaboolsete steroidide tarbimine ning traumad.

Harvem võib mehe viljatus olla põhjustatud arenguhäiretest, kromosoomihaigustest ja geenimutatsioonidest.

Enamasti on vaja teha järgmised uuringud

Viljakuse hindamise üks esimesi uuringuid on spermogramm ehk seemnerakkude kvaliteedi uuring. Spermaanalüüs annab infot, kas paari lastetus võib olla mehepoolne. Spermaproov analüüsimiseks antakse selleks ettenähtud privaatses ruumis, kuhu saab soovi korral kaasa tulla ka partner. Selleks, et spermaanalüüsi tulemused oleks võimalikult täpsed, peaks viimasest seemnepurskest olema möödas vähemalt 2 päeva, aga mitte rohkem kui 7 päeva.

Keskuse meestearsti dr Kristjan Pommi konsultatsioonile saab registreerida ilma saatekirjata.

Seemnevedeliku hindamiseks kasutatakse rahvusvahelisi kriteeriume, mis on välja töötatud Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) poolt. Vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) nõuetele loetakse spermaanalüüsi veel normipiires olevaks, kui seemnevedeliku maht on vähemalt 1,5 ml, ühes milliliitris on vähemalt 15 miljonit seemnerakku, 40% seemnerakkudest on liikuvad ning vähemalt 4% normaalse kujuga. Kui mehe spermaanalüüsi näitajad on WHO piirnormidest madalamad, siis võib paari lastetuse põhjus olla mehepoolne ning lapse saamiseks võib vaja minna kehavälist viljastamist ehk IVFi (in vitro fertilization).

Kristjan Pomm 2021
seemnerakk munarakk

Tänapäeval on lisaks sperma baasuuringule olemas mitmeid lisaanalüüse, mis aitavad selgitada sperma kvaliteedi langust ja võimalusel määrata vajalik ravi:

Sperma oksüdatiivse stressi määramine. Kõrgem oksüdatiivne stress spermas võib viidata varajasele põletikulisele protsessile suguteedes. Testi tulemus aitab arstil määrata vajaliku ravi ning teha valiku sobiva IVF meetodi valimisel. Kõrgenenud oksüdatiivse stressiga on soovitav tarvitada antioksüdatiivseid toidulisandeid.

MAR IgG test – seemnerakkude vastaste antikehade test. MAR IgG test on soovitav lisaanalüüs päris esimesel spermaanalüüsil.

Spermogrammi tegemine on Eesti Haigekassas kindlustatutele arsti saatekirja olemasolul tasuta, ilma saatekirjata on uuring tasuline. Hinnad leiad meie hinnakirjast.

Võta meiega ühendust!

Oleme avatud esmaspäevast reedeni 8.00 – 16.00

Helistage meile numbril

Võite meile saata ka meili aadressil

Vastame hea meelega kõigile teie päringutele: