Doonorlus

Loe lähemalt viljatusravist doonorsugurakkudega

Doonorrakkude kasutamise näidustuseks on tavaliselt kas sugurakkude puudumine või sugurakkude halb kvaliteet last soovival mehel või naisel. Samuti saab doonorsugurakke kasutada juhul, kui esineb pärilike haiguste edasikandumise risk lapsele või kui kunstliku viljastamise protseduur (IVF) on korduvalt ebaõnnestunud. Doonorseemnerakke saavad kasutada ka naised, kellel puudub meespartner. Doonorsugurakke vajab kuni 10% lastetutest paaridest ning abi vajavate paaride arv järjest suureneb. Viljatusravis saab kasutada nii külmutatud doonorseemnerakke, kui ka külmutatud või värskeid doonormunarakke.

munarakudoonor
foto: erakogu (autor: Kadri Unt)

Eestis on munaraku- ja seemnerakudoonorlust reguleerivaks seaduseks „Kehavälise viljastamise ja embrüokaitse seadus“. Sugurakkude doonorlus on anonüümne ehk sugurakku vajaval paaril või vallalisel naisel ei ole õigust tuvastada rakke loovutanud isikut. Ka doonorrakust sündinud laps saab täisealiseks saanuna teada vaid samad andmed, mis kunagi tema vanemad.

Anonüümse doonori korral on õigus teada doonori üldiseid bioloogilisi andmeid – vanus, pikkus, kehaehitus, juuste värv, silmade värv, nahavärv, veregrupp ja reesusfaktor – ning sotsiaalseid andmeid – rahvus, haridus, perekonnaseis ja laste olemasolu.
Nõuded doonori tervise seisundile, tema regulaarse meditsiinilise kontrolli korra ning tema ja tervishoiuasutuse vahel sõlmitava lepingu vormi kehtestab sotsiaalminister. Seemnerakudoonoriks võib olla 18 – 40 aastane mees. Munarakudoonoriks võib olla 18 – 35 aastane naine.  

Doonorsugurakkude kasutamine on seotud eetiliste ja psühholoogiliste dilemmadega nii doonori kui ka retsipiendi (doonorsugurakkude kasutaja) jaoks. Seetõttu on enne sugurakkude kasutamist näidustatud vestlus nõustajaga.

Meie keskuses on võimalik kasutada nii doonormunarakke kui doonorseemnerakke. Täpsema ülevaate saamiseks võimaluste kohta palume Teil tulla arsti vastuvõtule.

Külmsäilitamine vedelas lämmastikus
Reguleerivad seadused:
Võta meiega ühendust:

Oleme avatud esmaspäevast reedeni 8.00 – 16.00

Info ja registreerimine tel:

Või kirjutage meiliaadressil:

Kui soovid tulla munarakudoonoriks, anna sellest meile teada: