Naise uuringud

Naise viljatuse põhjuste leidmiseks uuritakse, kas munarakud küpsevad ja vabanevad munasarjast, kas munajuhad on läbitavad ja kas emaka limaskest on normaalne. Samuti tuleb välistada sugulisel teel levivate haiguste esinemine.

naise uuringud
naise uuringud

Munajuhade ja emaka limaskesta kahjustused

Kahjustused võivad tekkida seksuaalsel teel levivate haiguste poolt põhjustatud põletiku tagajärjel. Põletiku tõttu võivad tekkida munajuhade, munasarjade või emaka ümbrusesse kilejad liited, mis takistavad naissuguorganite normaalset tegevust. Liidete teket võib soodustada ka väikese vaagna piirkonna operatsioonid, nii kõhuõõnesisesed kui ka emakasisesed protseduurid. Kahjustunud või sulgunud munajuha korral ei ole võimalik munaraku viljastumine mehaanilise takistuse tõttu. Emaka limaskesta ehk endomeetriumi kahjustused takistavad viljastunud munarakust arenenud embrüo kinnitumist emaka limaskestale ja raseduse tekkimist.

Munarakkude küpsemise ja munasarjast vabanemise häired

Munarakkude küpsemine toimub munasarjades peamiselt kahe ajuripatsi hormooni FSH (folliikuleid stimuleeriv hormoon) ja LH (luteiniseeriv hormoon) toimel. FSH kutsub esile munarakule vajaliku folliikuli kasvamise ja LH aitab kaasa munaraku küpsemisele ja munasarjast vabanemisele (ovulatsioon). Naise viljatus võib olla tingitud FSH ja LH regulatsiooni häiretest. Sagedaseim naise viljatust põhjustav hormonaalne häire on polütsüstiliste ovaariumide (munasarjade) sündroom (PCOS), mille korral on häiritud munasarja folliikulite lõplik küpsemine.

ultraheli
Naise uuringud endometrioos

Endometrioos

Endometrioos on haigus, mille korral emaka limaskest asetseb väikeste kolletena väljaspool emakaõõnt. Endometrioosi kolded tekitavad kahjustusi munasarjadele ja võivad põhjustada munajuhade sulgust. Endometrioosiga kaasnevad muutused koevedelikes on kahjustava toimega nii munarakkudele kui ka väga varases järgus embrüotele. Ligikaudu 10% juhtudest on naise viljatus tingitud endometrioosi esinemisest väikeses vaagnas.

Peamised viljatuse uuringud naistele on:

Kus? Millal?

Uuringute maht ja järjekord sõltub naise vanusest, menstruaaltsükli iseärasustest, põetud günekoloogilistest ja üldistest haigustest, varasemate raseduste olemasolust ja nende lõppest ning paljudest muudest teguritest.

Vereanalüüse saab anda LTKH naistekliiniku naistenõuandla I korrusel kabinetis B104 kell 7.30–14.30.

rasedus
Võta meiega ühendust!

Oleme avatud esmaspäevast reedeni 8.00 – 16.00

Helistage meile numbril:

+372 666 5888

(kõned salvestatakse)
Vastame hea meelega kõigile teie päringutele: