Kas kaks embrüot on parem kui üks?

Foto: Canva

„Kui mul on niigi raskusi rasedaks jäämisega, siis miks ei võiks korraga mitu embrüot siirdada? Miks arstid soovitavad ainult ühe embrüo siirdada?“ See on võib-olla üks sagedasemaid küsimusi viljatusraviarstile – miks siirdatakse tavaliselt ainult 1 embrüo?

Kas kaks on parem kui üks?

Kehavälise viljastamise protseduur tähendab munaraku viljastamist laboritingimustes. Edasi hakkab viljastatud munarakk jagunema ja areneb embrüo. Emakasse siirdamiseks valitakse 1-3 embrüot (Eesti seaduse järgi on lubatud siirdada maksimaalselt kuni kolm embrüot). Peamine põhjus, miks  siirdatakse emakasse enamasti vaid üks embrüo, peitub terviseriskides naisele ja tulevasele lapsele.

Ka naise vanus mängib rolli – mida vanem naine, seda suurem on tõenäosus, et tal on kaasuvad haigused nagu näiteks kõrge vererõhk või probleemid veresuhkruga. Sellega aga tõuseb koheselt naisel risk haigestuda raseduse ajal gestatsioonidiabeeti või preeklampsiasse. Mitmikrasedusega tõusevad riskid veelgi. Seetõttu siirdataksegi enamasti üks embrüo korraga.

Viljatusravikeskuse juhataja dr. Katrin Kask: „Tänapäeval on labori oskused embrüote kasvatamisel oluliselt paranenud, seetõttu kasvatatakse enamasti embrüod 5-6 päevaseks, et toimuks eluvõimelisemate embrüote selektsioon. Seetõttu liigub kogu maailm ühe embrüo siirdamise suunas, et vähendada rasedusaegseid terviseriske.“

Millised on mitme embrüo siirdamise riskid?

Paljud patsiendid arvavad, et kui siirdatakse mitu embrüot, siis on mitmikud garanteeritud. Tegelikult see nii ei ole. Viljatusravikeskuse juhataja dr Katrin Kask: „Mitme embrüo siirdamine ei taga mitmikrasedust, kuid loomulikult suureneb mitmikraseduse võimalus. Kui mitu embrüot me siirdame, seda vaadatakse iga juhu puhul eraldi ja lähtutakse varasemast, kas on olnud juba korduvalt ebaõnnestunud siirdamisi või kas emakal on näiteks keisrilõike arm. Meie eesmärgiks on terve lapse sünd nii, et ka ema tervis korras oleks.“ Nii emal kui loodetel võivad esineda mitmed sünnieelsed ja -järgsed tervisehäired.

Mitmikrasedusega kaasnevad riskid:

  • Lapse väike sünnikaal. Näiteks kaksikraseduse korral on risk madalaks sünnikaaluks 25-35 %, samas ühte last kandes on risk väikesele sünnikaalule kõigest 9%.
  • Enneaegne sünnitus. Sünnitust, mis toimub varem kui 37. rasedusnädalat, loetakse enneaegseks sünnituseks. Mitmikute puhul on tavaliselt enneaegseid sünnitusi rohkem kui 50% juhtudest.
  • Preeklampsia teke. Raseduse ajal tekkiv seisund, mida iseloomustab vererõhu tõus ja valgu esinemine uriinis, esineb turseid kätel, jalgadel või näol. Preeklampsia korral võivad tekkida rasked krambid ning need on eluohltikud. Mitmikraseduse puhul on risk preeklampsia tekkeks kolmekordne.
  • Platsenta irdumine. Platsenta enneaegse irdumise risk on suurenenud just mitmikraseduste korral. See omakorda tõstab riski enneaegsele sünnitusele, loote hukule või eluohtlikule emakaverejooksule.

Millised on ühe embrüo siirdamise kasutegurid?

Nii arstide kui ka naise jaoks on kindlasti kõige olulisem turvaline rasedus ja terve lapse sünd – ühe embrüo siirdamisega vähendamegi me võimalikke mitmikrasedusega kaasnevaid riske.

 

Tutvu Lääne-Tallinna Keskhaigla viljatusravi spetsialistidega ja hoia silm peal sotsiaalmeedial: IG/FB @viljatusravikeskus

Broneeri aeg viljatusravikeskusesse vastuvõtule telefoni  teel: 666 5888

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp